Wzrost cen mieszkań dalej widocznym trendem w Polsce - LOCUS Biuro nieruchomości – Warszawa

Wzrost cen mieszkań dalej widocznym trendem w Polsce

13 maja 2024

Wzrost cen mieszkań jest dalej widocznym trendem na polskim rynku nieruchomości. Według najnowszych danych, opublikowanych przez Narodowy Bank Polski, podwyżki te dotknęły niemal każde duże miasto w naszym kraju. Gdzie były one najwyższe, a gdzie najniższe?

Rozpatrując sytuacje w ujęciu rocznym należy zaznaczyć, że w porównaniu z I kwartałem roku 2023 wzrost cen mieszkań odnotowano w każdym większym mieście Polski. Najwyższe podwyżki miały miejsce w Krakowie, gdzie na początku ubiegłego roku były średnio aż o 3487 złotych niższe niż są obecnie. Na drugim zaś miejscu uplasowała się Warszawa – tam ta różnica wyniosła średnio 2889 zł. Może być to pewne zaskoczenie, biorąc pod uwagę fakt, że w świadomości publicznej to raczej stolica kojarzona jest z rosnącą drożyzną na rynku nieruchomości. Jednak Warszawa nadal pozostaje miastem z najdroższymi cenami mieszkań. Za metr kwadratowy lokum mieszkalnego w stolicy należy bowiem zapłacić średnio 16 191 złotych. To o ponad 500 złotych więcej niż w znajdującym się na 2. miejscu Krakowie.

Gdzie natomiast zarówno ceny, jak i podwyżki są najniższe? Najtańszym miastem wojewódzkim w Polsce jest Zielona Góra, gdzie za metr kwadratowy mieszkania należy uiścić opłatę wynoszącą średnio 8165 złotych. To zatem niemal połowa sumy, którą należy zapłacić w Warszawie – jest to więc znacząca różnica. Najniższe podwyżki cen natomiast miały miejsce również w Zielonej Górze. Rok rocznie wyniosły one zaledwie 717 złotych. Ponownie – porównując tę stawkę z miastem, które zanotowało najwyższy wzrost cen mieszkań, a więc z Krakowem, różnica jest wyraźna. Wynosi ona bowiem aż 2770 złotych.

Co jednak ciekawe – w kilku miastach Polski zaczęto odnotowywać również spadki cen. W porównaniu z końcówką 2023 roku, ceny mieszkań w I kwartale br. spadły w Gdyni oraz w Szczecinie. W przypadku tego pierwszego obniżka ta była znaczna, biorąc pod uwagę stosunkowo krótki przedział czasowy. Wyniosła bowiem ponad 700 zł.

Pełny wykaz zmian w cenach mieszkań, przygotowany przez Narodowy Bank Polski, można znaleźć TUTAJ.