Mniej mieszkań na rynku
Mniej mieszkań na rynku, ale nie od razu.
Z opublikowanego przez Główny Urząd Statystyczny raportu wynika, że spadła liczba mieszkań na które wydano pozwolenia na budowę oraz, że spadła liczba mieszkań których budowę rozpoczęto. Szacowany przez Polski Związek Firm Deweloperskich spadek nie powinien przekroczyć 10 %.
Liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto jest niższa o 7,7 % w porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego. Z kolei liczba mieszkań na które wydano pozwolenia na budowę zmniejszyła się o 4,5 %. Ponieważ od 1 stycznia 2021 roku wchodzą w życie nowe przepisy możliwy jest wzrost ilości składanych wniosków o pozwolenie na budowę pod koniec roku.
Czy w związku ze zmniejszającą się liczba pozwoleń na budowę należy oczekiwać wzrostu cen mieszkań? Nawet jeśli to raczej nie od razu. Proces budowy mieszkań trwa ok 2 lat i pierwsze efekty ilościowe aktualnej sytuacji będziemy obserwować dopiero w 2022 roku. Jak na razie liczba mieszkań oddanych do użytkowania w pierwszych 10 miesiącach 2020 była wyższa o 6,1 % w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego. W kolejnych miesiącach też oczekiwany jest wzrost liczby oddanych mieszkań.