Nowy podatek od mieszkań już od 1 stycznia 2024 roku

Od 1 stycznia 2024 roku wejdzie w życie zmiana prawa podatkowego w Polsce. Dotyczy ona wprowadzenia nowej opłaty, którą uiszczać będą wszystkie podmioty nabywające szóste i kolejne mieszkanie. Nowy podatek od mieszkań dotknie zatem przede wszystkim osoby bogate oraz fundusze skupujące nieruchomości, inwestując w ich późniejszy wynajem.

            Nowy podatek od mieszkań nie jest jednak pomysłem rządzącej obecnie koalicji. Projekt ustawy wprowadzający go został bowiem przygotowany na początku bieżącego roku przez rząd byłego premiera Mateusza Morawieckiego. Bezpośrednim celem tych zmian było ograniczenie procederu hurtowego kupna mieszkań, dokonywanego zarówno przez firmy jak i osoby fizyczne.

Projekt został zatwierdzony przez polski parlament w lipcu. Nowy podatek od mieszkań wynosić ma, zgodnie z jego postanowieniami, 6% od kwoty zakupu lokalu mieszkalnego. Warto jednak zaznaczyć, że opłata ta będzie obowiązywać pod dwoma warunkami. Jednym z nich jest wspomniany już warunek ilościowy – nowy podatek ma obejmować transakcję zakupu szóstego i każdego kolejnego mieszkania. Drugi z nich to natomiast warunek lokalizacji – i tak ma on dotyczyć tylko tych zakupów, realizowanych w ramach jednej nieruchomości gruntowej. Oznacza to zatem, że chcąc kupić siedem mieszkań znajdujących się w tym samym bloku lub na tej samej działce, zapłacimy ten nowy podatek. W innych przypadkach natomiast nie musi on nas obowiązywać.

Co warto jeszcze dodać – nowy podatek dotyczyć będzie zarówno tych transakcji dokonywanych na rynku pierwotnym, jak również i tych przeprowadzanych na rynku wtórnym. Zakup mieszkań na rynku pierwotnym obarczony jest dodatkowo podatkiem VAT. Nowelizacja prawa zakłada zaś, że nowy podatek będzie przez nabywcę uiszczany dodatkowo, wraz z opłatą z tytułu VAT-u. Ta zmiana prawa dotknie więc każdego kupującego hurtowo mieszkania – niezależnie od tego, z jakiego rynku je nabył.

Wspomniana stawka 6% naliczana będzie w sposób indywidualny, od kwoty za którą nabywca kupił konkretny lokal. Przykładowo zatem, w momencie gdy kupujemy szóste mieszkanie za kwotę miliona złotych, zapłacimy od niego dodatkowy podatek w wysokości 60 000 złotych. Gdy kolejna, siódma nieruchomość również zostałaby zakupiona za tę samą cenę, ponownie trzeba będzie zapłacić kolejne 60 000 złotych – i tak dalej.

Formularz Kontaktowy

Umów się z nami na spotkanie

Administratorem danych osobowych jest LOCUS s.c. z siedzibą przy Plac Trzech Krzyży 3, 00-535 Warszawa (“Administrator”), z którym można się skontaktować przez adres [email protected]czytaj więcej