Krajowy Zasób Nieruchomości będzie mieć nowy zarząd

Rząd w dniu dzisiejszym poinformował, że Krajowy Zasób Nieruchomości będzie mieć nowy zarząd. Dotychczasowy zaś został dziś oficjalnie odwołany. O decyzji Rady Ministrów poinformowała na swoim profilu na portalu „X” minister funduszy i polityki społecznej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

            Krajowy Zasób Nieruchomości jest instytucją powstałą około 6,5 roku temu, powołaną przez rząd byłego premiera Mateusza Morawieckiego. KZN, jako instytucja, miała przede wszystkim za zadanie wspierać projekty Rady Ministrów w branży nieruchomości. Chodzi tu konkretnie o program „Mieszkanie Plus”, czyli projekt mający w założeniu wspierać budowę mieszkań, przeznaczonych następnie na wynajem, o umiarkowanych czynszach.

Jak wskazuje minister Pełczyńska-Nałęcz na swoim profilu na portalu „X”, działalność instytucji nie spełniała jednak swoich celów. Krajowy Zasób Nieruchomości, kierowany przez odwołany zarząd, miał bowiem nie wybudować zapowiadanej liczby mieszkań. Fiasko programu podkreślił nawet sam jego pomysłodawca – rząd. Finalnie bowiem postanowił on go zakończyć i udostępnić wybudowane lokale do wykupu. Wcześniej zaś były one jedynie możliwe do wynajęcia.

Niepowodzeniem okazał się również inny, uruchomiony przed 3 laty program Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych (SIM). Zakładał on wybudowanie jak największej liczby mieszkań dla młodych rodzin, które nie mają zdolności kredytowej, jednak są w stanie wynająć określone lokum. Natomiast do dziś, w ramach programu SIM, miało powstać zaledwie…40 mieszkań, ulokowanych w jednym bloku.

Krajowy Zasób Nieruchomości miał ponadto istotne problemy wewnętrzne. Odwołany prezes zarządu był bowiem oskarżany przez pracowników o niemoralne postępowania i zachowania oraz o łamanie prawa. Chodzi tu między innymi o proceder niezgodnego z dyscypliną finansów publicznych sposobu zamawiania usług u firm i podmiotów zaprzyjaźnionych. Ponadto byłemu prezesowi zarzuca się również wykorzystywanie swojej pozycji do określonych wymuszeń względem pracowników.

Decyzja o odwołaniu dotychczasowego miała zostać podjęta jeszcze pod koniec ubiegłego roku. Jednak dopiero dziś została ona ogłoszona. Nowym prezesem Krajowego Zasobu Nieruchomości ma zostać Łukasz Bałajewicz, natomiast na stanowisko wiceprezesa instytucji powołano Arkadiusza Borka. Sprawą byłego prezesa ma, zgodnie z zapowiedziami minister, zainteresować się prokuratura.

Formularz Kontaktowy

Umów się z nami na spotkanie

Administratorem danych osobowych jest LOCUS s.c. z siedzibą przy Plac Trzech Krzyży 3, 00-535 Warszawa (“Administrator”), z którym można się skontaktować przez adres [email protected]czytaj więcej