Ceny najmu lokali mieszkalnych rosną w całej Polsce

Koniec ubiegłego roku był naznaczony kolejnymi podwyżkami cen mieszkań przeznaczonych na wynajem. Wzrosty te dotknęły większość dużych miast w naszym kraju. W niektórych miejscach średnie ceny najmu jeszcze nigdy nie były tak wysokie.

W grudniu ubiegłego roku ceny najmu ponownie wzrosły, pomimo obniżek, które zaobserwowaliśmy jesienią. Te podwyżki nie przyczyniły się jednak do wzrostu liczby ogłoszeń dotyczących najmu nowych mieszkań. Ta wyniosła bowiem zaledwie 12 500 lokali, co jest najniższym wynikiem zanotowanym w całym 2023 roku. Zaś względem poprzedniego miesiąca – listopada – to spadek aż o 23%. To, co jednak wzrosło, to ogólna liczba oferowanych na wynajem mieszkań. W porównaniu bowiem z analogicznym okresem w roku 2022 odnotowano wzrost liczby tych ofert aż o 52%.

Rok 2023 zakończył się rekordową średnią sumą, oczekiwaną przez wynajmujących za miesiąc najmu w Warszawie. Za takie użytkowanie mieszkania w stolicy należało się bowiem spodziewać wydatku przekraczającego kwotę 3000 złotych. Co warto dodać – mowa tu o lokalach najmniejszych metrażowo, czyli tych, których powierzchnia nie przekracza 40 m.kw. W skali miesiąca jest to wzrost o niecały 1%, natomiast rok rocznie już o ponad 5,5%.

Warszawa w zestawieniu średnich cen najmu wypada najdrożej. By wynająć mieszkanie w stolicy należy się bowiem spodziewać dużo wyższych wymagań finansowych ze strony wynajmujących. Fakt ten odzwierciedla najlepiej sytuacja na rynku najmu mieszkań o większej powierzchni. W Warszawie bowiem, za metraż powyżej 90 m.kw. należy średnio zapłacić nieco ponad 11 000 zł/miesiąc, podczas gdy w innych dużych miastach Polski kwota ta jest ponad dwukrotnie niższa.

Jednak w ujęciu procentowym to nie Warszawa dominowała w skali wzrostów średnich cen najmu mieszkań o większym metrażu. Większe podwyżki w tym aspekcie odnotowano bowiem chociażby w Katowicach czy Gdyni. Zaś w stolicy najbardziej poszły w górę ceny najmu mieszkań powierzchniowo najmniejszych – a więc tych do 40 m.kw.

Formularz Kontaktowy

Umów się z nami na spotkanie

Administratorem danych osobowych jest LOCUS s.c. z siedzibą przy Plac Trzech Krzyży 3, 00-535 Warszawa (“Administrator”), z którym można się skontaktować przez adres [email protected]czytaj więcej