Rewitalizacja kamienic ruszy na warszawskiej Pradze Północ
Wiceprezydentka Warszawy Aldona Machnowska-Góra poinformowała za pośrednictwem swojego konta na portalu X, że niebawem rozpocznie się kolejna rewitalizacja kamienic na warszawskiej Pradze Północ. Tym razem modernizacja ta dotyczyć będzie 18 budynków.
Według informacji przedstawionych przez wiceprezydentkę, dzięki poddaniu nieruchomości procesowi rewitalizacji miasto zyska nawet 346 nowych lokali mieszkalnych. Władze Warszawy mają wówczas wykorzystać je jako mieszkania komunalne. Działanie to przeprowadzone zaś będzie w ramach programu „Modernizacja budynków mieszkalnych wyłączonych z użytkowania – prace przygotowawcze”. Jak wskazuje sama nazwa, jego celem jest przede wszystkim rewitalizacja starszych nieruchomości, celem dostosowania ich do podstawowych potrzeb potencjalnych lokatorów.
Planowana modernizacja obejmie 18 kamienic stojących przy ulicach Stalowej, Ząbkowskiej, Markowskiej, Łochowskiej, Małej, Łomżyńskiej, Szwedzkiej, Wołomińskiej, Okrzei, Kawęczyńskiej i Wrzesińskiej.
Rewitalizacja kamienic jest kolejnym wyrazem zmian, jakie mają miejsce na Pradze Północ. Od dłuższego już czasu lokalne władze nie szczędzą wysiłków, których celem jest poprawa jakości życia mieszkańców i ogólna modernizacja dzielnicy. I tak tylko w ciągu ostatnich 13 lat liczba praskich nieruchomości podłączonych do sieci ciepłowniczej wzrosła z 174 do ponad 4500. W samym ubiegłym roku, ciepło i ciepłą wodę zaczęto dostarczać do kolejnych 200 mieszkań w 9 kamienicach. W 2024 lokalne władzą planują dalej poprawiać sytuację mieszkańców Pragi w tym zakresie.
Program modernizacji budynków mieszkalnych realizowany na Pradze Północ jest jednym z największych projektów rewitalizacyjnych przeprowadzanych na terenie Warszawy. Jego całkowita wartość oscyluje w okolicach 50 milionów złotych, zaś część tej kwoty jest dofinansowywana ze środków UE. Prace, które przewidują między innymi remont elewacji i dachów oraz adaptację pomieszczeń do celów mieszkalnych, mają ruszyć w latach 2025-2026.
Jednym z najważniejszych założeń programu jest poprawa jakości życia mieszkańców Pragi Północ. Nie zawsze jest to jednak zadanie proste. Praga Północ pełna jest bowiem pełna starej zabudowy, pamiętającej jeszcze czasy przedwojenne. To naturalnie dodaje dzielnicy wyjątkowego uroku, jednak również przysparza problemy związane z odpowiednią konserwacją jej infrastruktury. Zaś opisywany projekt ma rozwiązać ten problem z jednoczesnym zachowaniem historycznego charakteru Pragi Północ.