Dodatek mieszkaniowy – kto może go otrzymać?
Dodatek mieszkaniowy jest rządową zapomogą dla wszystkich tych mających trudności finansowe, przez które nie są w stanie opłacać czynszu. Przy wysokich i rosnących opłatach użytkowych za mieszkania, grono takich osób może niestety być coraz większe. Jednakże nie każdemu ów dodatek mieszkaniowy będzie przysługiwał. Kto zatem może się o niego ubiegać?
Jednym z kryteriów możliwości przyznania dodatku mieszkaniowego jest kryterium dochodowe. I tak obowiązuje tu limit dochodu na osobę w gospodarstwie domowym. W przypadku 1-osobowego gospodarstwa domowego wynosi on dokładnie 40% przeciętnego wynagrodzenia, czyli obecnie około 3107 złotych brutto. Jeżeli natomiast mówimy o gospodarstwach wieloosobowych, to wtedy suma ta jest odpowiednio niższa. Plasuje się bowiem na poziomie mniej więcej 2330 złotych brutto na osobę.
Co jednak warto zaznaczyć – osoba może przekroczyć ustalony próg dochodowy i nadal otrzymać dodatek mieszkaniowy. Wówczas jednak będzie on opiewać na niższą sumę. W tym przypadku stosuje się zasadę „złotówka za złotówkę”. Oznacza ona ni mniej, ni więcej to, że przekroczenie progu o 10 złotych poskutkuje zmniejszeniem przyznanego dodatku o dokładnie 10 złotych.
Drugim kryterium określającym możliwość ubiegania się o rządową zapomogę jest kryterium powierzchni zajmowanego mieszkania. Obowiązuje tu maksymalny metraż. I tak w przypadku gospodarstwa 1-osobowego, wynosi on 45,5 metrów kwadratowych. Dla dwóch osób zaś to 52 metry kwadratowe, dla trzech 58,5 metrów kwadratowych. Dla czterech osób powierzchnia ta zwiększa się już do 71,5 metrów kwadratowych.
Co jednak również warto zaznaczyć – ustalony próg metrażu w niektórych sytuacjach może zostać zwiększony. W przypadku bowiem, gdy mieszkanie lub lokal mieszkalny zamieszkuje osoba z niepełnosprawnością, wymagająca odrębnego pomieszczenia do funkcjonowania, ów limit zwiększa się o 15 metrów kwadratowych.
Jeśli zaś chodzi o kwestie własnościowe, dodatek mieszkalny obejmuje zarówno właścicieli mieszkań, jak i ich najemców lub podnajemców.
Warto również poruszyć temat samego dodatku. O jakiej kwocie wsparcia tutaj mówimy? Jest to suma rzędu 250-350 złotych miesięcznie. Czas trwania tej pomocy wynosi 6 miesięcy, jednakże po każdorazowym zakończeniu tego okresu można o nią wnioskować wielokrotnie. Decyzję o przyznaniu dodatku podejmuje prezydent miasta, burmistrz lub wójt.