Czy Warszawa pełna jest pustych mieszkań?
Czy Warszawa pełna jest pustych mieszkań? To ważne pytanie, które należy sobie postawić, szczególnie w obliczu trwającego na rynku nieruchomości kryzysu. Można przypuszczać, że ograniczona dostępność mieszkań sprawia, iż liczba pustych, niezamieszkałych lokali nie będzie wysoka. Jak jednak się okazuje, rzeczywistość może wyglądać zgoła inaczej.
Trudno jest natomiast w sposób jasny, nie wzbudzający wątpliwości określić ich dokładną liczbę. Wiele oficjalnych szacunków bowiem może nie oddawać realnej skali tego procederu. Mogą one bowiem nie brać pod uwagę wielu czynników oraz zmiennych, które niejako zakrzywiają jego obraz, zawyżając lub zaniżając liczbę pustych mieszkań.
Według oficjalnych danych warszawskiego urzędu statystycznego, opartych na spisie powszechnym z 2021 roku, w stolicy znajduje się około 207 000 niezamieszkałych nieruchomości. To 1/5 całości stołecznych mieszkań – jest to zatem naprawdę znaczący odsetek. Tak duża liczba może robić wrażenie, jednakże wiele wskazuje na to, że jest ona zawyżona. Po pierwsze – zebrane dane pochodzą z okresu pandemii, kiedy to wiele osób opuściło zajmowane w stolicy mieszkania poprzez przejście na zdalny tryb pracy lub nauki. Z drugiej strony wynik ten mógł być również zawyżony przez mieszkania wykorzystywane do celów komercyjnych i biznesowych, szczególnie w regionie centrum. Choć takie lokale nie są rzeczywiście wykorzystywane do celów mieszkaniowych, tak ciężko jest uznać je za „puste”.
Innym, potencjalnie dużo skuteczniejszym sposobem określenia, czy dany lokal jest niezamieszkały, jest monitorowanie poziomu jego zużycia energii. Jeśli będzie on zbyt niski, możemy wówczas podejrzewać, że danie mieszkanie stoi przez większość roku puste. Za takowy próg uznaje się wartość mniejszą niż 500 kWh, a więc mniej więcej połowę średniego rocznego zużycia energii przez gospodarstwo jednoosobowe. I tak w 2023 roku takich mieszkań w Warszawie było mniej niż 100 000 – dokładniej nieco ponad 96 000.
96 000 to ponad dwa razy mniej niż 207 000. W świetle przytoczonych argumentów można jednak przypuszczać, iż wartością bardziej realistyczną jest pierwsza z tych liczb. W Warszawie zatem najprawdopodobniej znajduje się właśnie około 100 000 niezamieszkałych lokali. To nadal duża liczba.