Kupno mieszkania – na co zwrócić uwagę, o czym pamiętać
Jakiś czas temu poruszyliśmy temat najdroższych i najtańszych mieszkań w Warszawie. Choć cena jest niezwykle istotnym kryterium wyboru lokum mieszkalnego, tak nie powinna być jedynym aspektem branym pod uwagę. Na co również warto patrzeć przy wyborze mieszkania?
Na sam początek poruszymy kwestię lokalizacji. To – oprócz ceny – bodaj najbardziej oczywiste kryterium. Przy zwracaniu uwagi na lokalizację warto jednak spojrzeć nie tylko na rzeczy „oczywiste”, takie jak bliskość do centrum czy skomunikowanie z resztą miasta. Istotnym aspektem jest również wzięcie pod uwagę naszych własnych potrzeb z nią związanych. Dla przykładu – ceniąc sobie większy spokój oraz ciszę, chcąc być bliżej natury warto rozważyć zakup nieruchomości z dala od wielkomiejskiego zgiełku. Stawiając za priorytet bliskość rozwiniętej infrastruktury handlowo-usługowej, warto natomiast skupić się na szukaniu mieszkania bliżej centrum. Dobrze jest bowiem pamiętać, że nasze lokum powinno przede wszystkim być odpowiednie dla nas i naszych indywidualnych potrzeb.
Kolejnym ważnym aspektem jest uwzględnienie naszych planów na przyszłość. Pod tym kątem warto jest rozpatrzyć kilka kwestii. Jedną z nich jest chociażby metraż lokum mieszkalnego. Jeżeli kupujemy mieszkanie, w którym planujemy docelowo mieszkać w pojedynkę, możemy skupić się na znalezieniu odpowiednio mniejszej nieruchomości. Jeśli zaś planujemy w przyszłości założenie rodziny, warto jest rozważyć wybór większego mieszkania oraz takiego położonego w otoczeniu szkół. W tym zakresie niemal każdy aspekt naszej przyszłości dobrze jest wziąć pod uwagę przy wyborze mieszkania. Dzięki temu w możliwie najszerszym stopniu będziemy w stanie zadbać o własny komfort życiowy zarówno obecnie, jak i w przyszłości.
Wróćmy jeszcze na moment do kwestii cenowej. Istotna tu bowiem jest nie tylko wartość bazowa nieruchomości, ale również koszty, które należy w nią włożyć już po zakupie. Do nich zaliczyć można między innymi koszty remontu czy umeblowania mieszkania (jeżeli jest to wymagane). Dlatego planując swój budżet, warto jest wziąć je pod uwagę. Należy ponadto pamiętać przy tym, że część problemów może nie być widocznych na pierwszy rzut oka, pojawiając się dopiero po pewnym czasie. To również może w dodatkowy sposób obciążyć nasz budżet.
Problemy nie muszą dotyczyć jednak tylko samego lokum, którym jesteśmy zainteresowani. Dobrze jest również sprawdzić stan techniczny samego budynku, w którym mieści się mieszkanie. Pozwoli to nam bowiem potencjalnie uniknąć wielu problemów na przyszłość. Warto jest ponadto porozmawiać z innymi mieszkańcami bloku lub okolicy. Dzięki temu możemy jeszcze lepiej poznać nasze potencjalne miejsce zamieszkania i w ten sposób mieć lepszy ogląd na lokalizację, w której planujemy żyć.
Dobrym pomysłem jest również zorientowanie się w kwestii sytuacji prawnej nieruchomości, która na nim ciąży. W pierwszej kolejności należy ustalić, czy mieszkanie kupujemy z rynku pierwotnego czy wtórnego. W przypadku pierwszym nie powinniśmy spodziewać się większych komplikacji. W przypadku drugim zaś możliwa jest sytuacja, kiedy to (przykładowo) sprzedający nie jest jedynym właścicielem nieruchomości lub nie posiada prawa własności gruntu. To natomiast może w przyszłości być dla nas zarzewiem szeregu komplikacji i problemów natury prawnej – dlatego warto jest wszystkie te kwestie dokładnie zweryfikować przed dokonaniem zakupu.