Rynek biurowy flex – większa elastyczność dla najemców

Standardowa, zwyczajna umowa najmu powierzchni biurowej cechuje się względnie długim okresem trwania. Mieści się on bowiem w przedziale od 3 do 7 lat. Choć gwarantuje to najemcy większą stabilność, tak w ostatnim czasie rosnącą popularnością cieszą się tak zwane biura flex. Jaka jest różnica między nimi, a biurami standardowymi?

źródło: Freerangestock.pl

Jedną z cech rynku biurowego flex jest krótkoterminowość umowy wynajmu. W przeciwieństwie do zwyczajnych warunków najmu, tutaj podpisuje się ją najczęściej na okres do 2 lat. Często czas jej trwania liczy się nawet w miesiącach. Taka powierzchnia biurowa jest zatem udostępniana najemcy na bardzo krótki okres. Jakie mogą być plusy takiego rozwiązania?

Krótkoterminowy najem pozwala firmom na większą elastyczność w planowaniu przyszłości. Ostatnie lata na świecie nie cechowały się wysoką stabilnością i przewidywalnością – szczególnie w naszym regionie. Pandemia, a potem wybuch wojny w Ukrainie, tuż za naszą wschodnią granicą, w widoczny sposób wpłynęły na kondycję rynku nieruchomości biurowych w Polsce. W świetle wspomnianej niestabilność, możliwość najmu powierzchni na krótki okres, jawi się zatem jako potencjalnie bardziej bezpieczne rozwiązanie dla wielu firm.

Innym istotnym czynnikiem, dla którego popularność biur flex może rosnąć, jest stale obecny trend pracy zdalnej lub hybrydowej. Ona zaś upowszechniła się jako odpowiedź na wyzwania, które postawiła przed firmami wspomniana już powyżej pandemia. Szacuje się, że obecnie zdecydowana większość spółek wykorzystuje przynajmniej jeden z wymienionych w tym akapicie modeli pracy. Stąd opcja krótkoterminowego najmu może jawić się jako rozwiązanie korzystniejsze dla wielu firm. Daje bowiem większą elastyczność w przypadku chęci zmiany modelu pracy – czy to na w pełni stacjonarną lub w pełni zdalną.

Biura flex od tych tradycyjnych odróżnia również ich przeznaczenie. Projekt przestrzeni biurowej typu flex kładzie znacznie większy nacisk na relacje międzyludzkie, dając im szansę na lepszy rozwój niż w biurze tradycyjnym, stawiającym pracę i wykonywane obowiązki zawodowe na pierwszym miejscu. Takie rozwiązanie biur flex jest ściśle skorelowane z opisanym już modelem pracy hybrydowej. Firmy chcąc bowiem przyciągać pracowników do biur, muszą oferować im atrakcyjną przestrzeń.

Większa elastyczność biur flex rozumiana jest również w sposób dosłowny. Kolejną rzeczą bowiem, która wyróżnia ten typ powierzchni jest wysoce elastyczny projekt, umożliwiający dostosowanie układu wnętrz do różnych potrzeb najemcy. Dzięki temu firmy mogą być dużo lepiej przygotowane na nagłe zmiany – szczególnie te związane ze stanem osobowym ludzi przebywających na co dzień w biurze; zarówno w przypadku jego zwiększenia lub zmniejszenia.

Należy jednak nadal pamiętać, że choć popularność biur flex rośnie, stanowią one nadal małą część polskiego rynku nieruchomości biurowych. Rynek biur flex bowiem szacuje się na wielkość około 400 000 metrów kwadratowych, co stanowi ok. 3% podaży. Najwięcej, bo ponad 200 000 metrów kwadratowych powierzchni typu flex znaleźć można w Warszawie. Na drugim miejscu, z wynikiem ok. 67 000 m.kw. uplasował się natomiast Kraków.

Formularz Kontaktowy

Umów się z nami na spotkanie

Administratorem danych osobowych jest LOCUS s.c. z siedzibą przy Plac Trzech Krzyży 3, 00-535 Warszawa (“Administrator”), z którym można się skontaktować przez adres [email protected]czytaj więcej