Biurowce Warszawy modernizowane i wyburzane

Stołeczny rynek nieruchomości biurowych już od pewnego czasu jest świadkiem trendu modernizacji starszych obiektów lub nawet ich kompletnego wyburzenia i zastąpienia innym, nowym budynkiem. W ten sposób wiele charakterystycznych dla stolicy miejsc zaczyna znikać lub bezpowrotnie się zmieniać. Które biurowce Warszawy padły „ofiarą” tego procederu? Przyjrzymy się kilku przykładom.

Powodów swoistego „pozbywania się” starszych biurowców w Warszawie jest co najmniej kilka. Po pierwsze – obiekty te, ze względu na swój wiek, naturalnie niejako odstają od budynków nowszych pod wieloma kątami. Przez to nowe biurowce są w stanie między innymi zaoferować pracownikom wyższy poziom komfortu. Firmom najmującym biura zaś mogą zagwarantować spełnianie strategii proekologicznych i zrównoważonego rozwoju.

Wspomniane powyżej aspekty stają się coraz bardziej istotne w obecnej rzeczywistości. Wysoki komfort pracowników w biurze staje się priorytetem dla firm, chcących zachęcić ich do stopniowego powrotu do pracy w pełni stacjonarnej. Zaś zwracanie uwagi na ekologię i dbałość o środowisko jest coraz ważniejszym aspektem funkcjonowania współczesnego świata – szczególnie w dobie trwającego obecnie kryzysu klimatycznego.

Nie dziwić może zatem fakt, że najemcy przychylniej spoglądają na nowsze biurowce. To zaś najczęściej odbywa się kosztem obiektów starszych. O jakich biurowcach tutaj mówimy?

Bodaj najjaskrawszym przykładem jest tutaj historia biurowca Curtis Plaza. Został on sprzedany przez swojego dotychczasowego właściciela przed kilkoma miesiącami i teraz ma zostać wyburzony i zastąpiony obiektem o innym niż biurowe przeznaczeniu. Curtis Plaza był jednym z najstarszych warszawskich biurowców oraz – co również istotne – był pierwszym obiektem tego typu, który stanął na tak zwanym stołecznym Mordorze, dając de facto początek rozwojowi infrastruktury biurowej w tej części Warszawy.

Curtis Plaza, fot. mat. locus.pl
Curtis Plaza, fot. mat. locus.pl

Innymi przykładami są również biurowce z kompleksu Empark Mokotów Business Park. Kompleks ten był jednym z największych tego typu miejsc w całej Polsce. Obecnie jednak jest stopniowo wyburzany, a miejsce starych biurowców zajmą nowoczesne inwestycje o charakterze mieszkalnym. Przy trwającym kryzysie mieszkaniowym i wysokim zapotrzebowaniu na grunty o tym przeznaczeniu, możemy spodziewać się większej liczby tego typu inwestycji w Warszawie.

Istotnym zmianom uległy również biurowce Warta Tower (znany z dużych rozmiarów loga firmy „Warta” na jego fasadzie) czy Saski Crescent. Nie zostały one jednak zburzone. Budynki te bowiem przeszły gruntowny proces modernizacji, który dostosował je do współczesnych standardów i wymagań. W ten sposób odnowione biurowce są w stanie na nowo stać się atrakcyjną lokalizacją dla nowych, potencjalnych najemców.

Saski Crescent, fot. locus.pl
Saski Crescent, fot. mat. locus.pl

Formularz Kontaktowy

Umów się z nami na spotkanie

Administratorem danych osobowych jest LOCUS s.c. z siedzibą przy Plac Trzech Krzyży 3, 00-535 Warszawa (“Administrator”), z którym można się skontaktować przez adres [email protected]czytaj więcej