Kupno mieszkania czy jego wynajem? Co się bardziej opłaca? - LOCUS Biuro nieruchomości – Warszawa

Kupno mieszkania czy jego wynajem? Co się bardziej opłaca?

8 marca 2024

Kwestie związane z nieruchomościami mieszkalnymi mogą budzić wiele emocji. Z jednej strony bowiem naturalnym wydaje się być pragnienie posiadania na własność miejsca, w którym się na co dzień żyje. Z drugiej jednak strony kupno mieszkania czy domu wymaga często niemałego wysiłku. Co zatem bardziej się opłaca – zakup czy wynajem?

Kupno mieszkania niewątpliwie niesie za sobą wiele istotnych korzyści. Jedną z najważniejszych jest fakt, że po sfinalizowaniu transakcji nieruchomość staje się naszą własnością. To wprost idealne rozwiązanie dla wszystkich chcących ulokować swoje pieniądze w bezpiecznej inwestycji. W obecnej sytuacji ciągłego wzrostu cen nieruchomości, kupno mieszkania bowiem gwarantuje z dużą dozą pewności, że zainwestowany kapitał będzie zyskiwał na wartości z roku na rok. Innymi słowy – im zakupiona nieruchomość staje się droższa, tym my jako jej właściciele niejako się wzbogacamy.

Kupno mieszkania jest również idealnym sposobem na zapewnienie bezpieczeństwa materialnego swojemu potomstwu. W obecnych czasach młodym osobom coraz trudniej jest uzbierać sumę wystarczającą na zakup nieruchomości mieszkalnej. Dlatego my, decydując się właśnie na taki krok, możemy niejako zrzucić część tego ciężaru z barków naszych dzieci i przyczynić się do ułatwienia procesu gromadzenia majątku przez przyszłe pokolenia.

Należy jednak zaznaczyć, że zakup mieszkania najczęściej wiąże się z olbrzymim wydatkiem. Tak duża suma niejednokrotnie przerasta możliwości wielu osób, stąd popularnym rozwiązaniem tego problemu jest zaciągnięcie kredytu. On jednak, choć niewątpliwie pomoże w nabyciu nieruchomości, tak obciąży nasz budżet na wiele lat – co może być bardzo stresujące.

Z tego też powodu wynajem mieszkania może jawić się jako rozwiązanie lepsze dla wszystkich tych nie mogących pozwolić sobie na jednorazowy, duży wydatek. Wynajmując mieszkanie jesteśmy bowiem w stanie zapewnić sobie dach nad głową, przy jednoczesnym mniejszym obciążeniu naszego budżetu.

Wynajem to również idealne rozwiązanie dla wszystkich ceniących sobie wolność i niezależność. Należy bowiem zaznaczyć, że kupno mieszkania niejako „wiąże nas” z danym miejscem, gdyż to my odpowiadamy wówczas za jego utrzymanie i potencjalne renowacje. Natomiast wynajmowanie nieruchomości pozwala nam dowolnie zmieniać miejsce zamieszkania, w zależności od naszych potrzeb, zobowiązań czy celów.

Zakup mieszkania będzie zatem idealnym rozwiązaniem dla ludzi pragnących stabilizacji. Wynajem zaś okazuje się bardziej odpowiedni dla tych ceniących poczucie swobody. Wychodząc naprzeciw potrzebom różnych klientów, agencja nieruchomości Locus oferuje lokale przeznaczone zarówno na wynajem, jak i te wystawione na sprzedaż. Lista interesujących ofert znajduje się TUTAJ.