Mieszkanie za remont - start nowego programu w Warszawie - LOCUS Biuro nieruchomości – Warszawa

Mieszkanie za remont – start nowego programu w Warszawie

15 lutego 2024

Władze Warszawy mają nowy plan na zmniejszenie liczby pustostanów w stolicy. Odpowiedzią na ten problem jest nowy program „Mieszkanie za remont”. Na czym polegają jego założenia?

Głównym celem programu jest przekazanie starszych lokali mieszkalnych, wymagających renowacji, tym osobom, które podejmą się ich wyremontowania. Co jednak należy zaznaczyć, nie chodzi tu o darowanie nieruchomości na własność, lecz możliwość jej wynajmu. W takim wypadku, pieniądze wydane na modernizację mieszkania pokryją również analogiczną sumę za jego czynsz. Dzięki temu najemca odzyska po czasie całość zainwestowanej w remont nieruchomości kwoty. Jest to zatem naprawdę opłacalna, warta rozważenia inwestycja.

Co jednak warto zaznaczyć, nie każdy lokal będący pustostanem, kwalifikuje się do programu. Władze Warszawy wykluczyły z tej puli nieruchomości nie posiadające centralnego ogrzewania lub mające niesprawne instalacje gazowe. Program nie obejmie również mieszkań znajdujących się w budynkach zabytkowych lub tych przeznaczonych do kapitalnego remontu. Z listy wykreślono ponadto lokale, które wymagają jedynie niewielkich, stricte kosmetycznych prac renowacyjnych.

Wszystkie szczegóły, wraz z warunkiem najmu i ustaleniem kosztów remontów, określa poszczególna dzielnica. Do jej zadań należeć będzie również opublikowanie listy wykazu konkretnych lokali, objętych programem. Kto zatem może być potencjalnym najemcom takiego mieszkania?

Osoba kwalifikująca się do bycia najemcom musi być jednocześnie tą, której przysługuje mieszkanie socjalne. Oznacza to zatem, że obowiązują tu określone, surowe wymagania dochodowe. Obecnie, by zakwalifikować się do tego progu trzeba wykazać dochód w wysokości do 1971 złotych netto na miesiąc. Natomiast w przypadku gospodarstwa czteroosobowego, jego całościowy dochód nie może przekroczyć kwoty 4 467,59 złotych netto na miesiąc. Mówimy tu zatem często o sumach niższych niż gwarantowana prawnie płaca minimalna. Paradoksalnie zatem, zakwalifikowanie się do programu „Mieszkanie za remont” nie jest wcale łatwym zadaniem.

Najwięcej lokali dostępnych w ramach projektu „Mieszkanie za remont” znajduje się na Pradze-Północ, Pradze-Południe, Woli oraz w Śródmieściu. Wybór potencjalnego najemcy odbędzie się na drodze weryfikacji i akceptacji złożonego przez niego wniosku.