Program Mieszkanie na start – nowa propozycja rządu - LOCUS Biuro nieruchomości – Warszawa

Program Mieszkanie na start – nowa propozycja rządu

5 stycznia 2024

Oficjalnie projekt Bezpieczny kredyt 2% został zakończony. Ten program, zainicjowany jeszcze przez poprzedni rząd, miał szansę być kontynuowany po porażce Prawa i Sprawiedliwości w wyborach. Jak jednak się okazało, nowa Rada Ministrów przygotowała inną propozycję – program Mieszkanie na start.

            Założenia nowego projektu przedstawił na konferencji prasowej minister rozwoju i technologii Krzysztof Hetman. Program Mieszkanie na start zakłada przede wszystkim wsparcie państwa przy zakupie pierwszego mieszkania. Wsparcie to ma jednak pewne ograniczenia. Pierwsze z nich powiązane jest ze stanem cywilnym i wiekiem. Program Mieszkanie na start nie obejmie zatem singli powyżej 35 roku życia. Co natomiast warto zaznaczyć – w przypadku, gdy dwie osoby nie będące małżeństwem zdecydują się na wspólny zakup mieszkania, wówczas mogą oni otrzymać rządową pomoc. Płeć wnioskujących pozostanie tu natomiast nieistotna, co będzie ułatwieniem dla par jednopłciowych.

Drugi warunek wiąże się zaś z dochodem wnioskodawców. I tak 1-osobowe gospodarstwo domowe będzie miało nałożony limit wynoszący 10 000 zł brutto. Z kolei zaś dla gospodarstwa 2-osobowego wyniesie on już 18 000 zł brutto, dla 3-osobowego 23 000 zł brutto, dla 4-osobowego 28 000 zł brutto. Natomiast dla gospodarstwa 5-osobowego limit dochodu program Mieszkanie na start ustala na poziomie 33 000 zł brutto.

W tym miejscu warto jednak zaznaczyć, że rząd planuje elastycznie podchodzić do proponowanych limitów. Celem tego jest przede wszystkim uwzględnienie w ramach programu tych rodzin, które minimalnie przekroczyły wspomniane powyżej limity. Dlatego, przykładowo 2-osobowe gospodarstwo domowe, którego dochód wyniesie 18 500 czy 19 000 zł brutto nadal będzie mogło skorzystać z rządowej pomocy. Jednak będzie ona wtedy miała zmieniony charakter. Za każde przekroczenie progu o złotówkę rząd bowiem będzie zmniejszał wartość wsparcia o 50 groszy.

Na czym zaś ma przede wszystkim polegać program Mieszkanie na start? Będzie to dopłata do kredytu, zależna zarówno od górnego limitu wartości zaciągniętego zobowiązania jak i rodzaju gospodarstwa, które go zaciągnęło. I tak oprocentowanie kredytu dla gospodarstwa 1-osobowego i 2-osobowego wyniesie 1,5%, spadając stopniowo aż do 0% w przypadku gospodarstwa 5-osobowego. Limit wartości kredytu z kolei wyniesie 200 000 złotych dla gospodarstwa 1-osobowego i będzie rosnąć aż do 600 000 złotych w przypadku gospodarstwa 5-osobowego. Co warto zaznaczyć – próg 600 000 złotych nie oznacza, że nie będzie możliwe wzięcie wyższego kredytu i skorzystanie z pomocy. Wtedy jednak dopłata rządowa nie uwzględni nadwyżki ponad przytoczoną kwotę.

Rząd na program Mieszkanie na start planuje przeznaczyć 500 milionów złotych tylko w 2024 roku. Szacuje się ponadto, że w bieżącym roku około 50 000 wniosków kredytowych uwzględni tę państwową dopłatę.