Wszystko co chcielibyście wiedzieć o PRS ale …
Rynek PRS (Private Rented Sector) to rynek najmu instytucjonalnego, czyli profesjonalny wynajem mieszkań.
W praktyce możemy zaobserwować kilka rodzajów inwestorów występujących w tym segmencie rynku. Są to osoby fizyczne lub niewielkie firmy kupujące jedno bądź kilka mieszkań ( lokali użytkowych) z zamiarem ich wynajmowania. Lokale te kupowane są w budynkach wybudowanych z góry przeznaczonych pod taki cel. Administrowanie tego rodzaju lokalami może odbywać się samodzielnie przez inwestora lub zostać powierzone wyspecjalizowanej firmie. Dobrym przykładem takiej inwestycji jest budynek Studio Centrum zlokalizowany przy ul. Pawiej 51 na warszawskiej Woli.
Innym rodzajem uczestnika rynku PRS to wyspecjalizowane w wynajmie firmy które kupują lub samodzielnie budują budynki z lokalami przeznaczonymi pod wynajem. Mogą to być zarówno mieszkania jak i lokale przeznaczone pod wynajem. Dla wyjaśnienia aktualnie mieszkanie w Polsce musi mieć minimum 25 m.kw powierzchni, a bardzo często wynajmowane są lokale o mniejszych metrażach, które nie mają statusu lokalu mieszkalnego.
Występuje tu bardzo ciekawe i często występujące zjawisko polegające na tym, że właścicielami firm PRS-owych są firmy deweloperskie lub że takie firmy są ze sobą ściśle powiązane. Przekładem takich korelacji mogą być Echo Investment – Resi4Rent lub Murapol – Life Spot.
Rynek PRS rozwija się naprawdę bardzo dynamicznie. Z szacunków Knight Frank i Dentons wynika że na koniec 2022 roku w portfelach inwestorów znajdowało się 10,3 tys, mieszkań czyli ok. 40 % więcej niż na koniec roku 2021. Największymi graczami na rynku PRS są Resi4Rent i PFRN, a do aktywnych uczestników rynku należą między innymi Heimstaden,LRC Group, TAG Immobilien (Vantage Rent), Cavatina (ResiCapital), Catella, Zeitgeist, Van der Vorm, AFI Europe, Atrium Real Estate, Magis Real Estate czy wspomniany wcześniej Life Spot.
Szacuje się, że potencjał tego rynku to co najmniej 800 tys lokali, także pomimo ryzyk legislacyjnych ( plany rządu dotyczące zwiększenia podatków, a w szczególności podatku od czynności cywilno – prawnych) przewidujemy długotrwały wzrost podaży