Ceny mieszkań podrożały w III kwartale roku 2023

III kwartał 2023 roku przyniósł nam kolejne podwyżki cen nieruchomości. Wzrost kwot, za które można zakupić mieszkanie, dotyczy przede wszystkim tych mieszkań, których metraż nie przekracza 60 m.kw. Zatem o jakiej skali podwyżek mówimy?

            W III kwartale 2023 roku, za 1 m.kw. mieszkania o metrażu między 35 a 60 m.kw. w Warszawie musimy zapłacić nieco ponad 12 000 złotych. W porównaniu z innymi zestawionymi miastami w Polsce ceny te są zdecydowanie najwyższe. Zaś drugim najdroższym w tym zakresie miejscem jest Kraków. Tam za 1 m.kw. mieszkania o tym samym metrażu należy wydać niecałe 11 000 złotych. Najtaniej w zestawieniu dużych miast wypada natomiast Olsztyn. Ceny mieszkań w stolicy województwa warmińsko-mazurskiego wynoszą średnio 7300 złotych za 1 m.kw.

W każdym przypadku ceny mieszkań uległy wzrostom nie tylko w skali rocznej, lecz również w ujęciu kwartalnym. I tak mieszkania warszawskie podrożały o niemal 9% w porównaniu z rokiem ubiegłym i o 3,6% w odniesieniu do II kwartału bieżącego roku. Nie są to jednak najwyższe wzrosty. Te – w ujęciu kwartalnym – przypadły zaś Lublinowi, wynosząc około 4,5%. Natomiast w skali roku, ceny mieszkań uległy największej podwyżce w Łodzi – aż o 13,2%. Jest to liczba wyższa o ponad 5 punktów procentowych w porównaniu np. z Gdańskiem, gdzie ten wzrost wyniósł 8%.

Jednak większym wzrostom uległy ceny mieszkań mniejszych, to znaczy tych, których metraż jest mniejszy niż 35 m.kw. Biorąc na tapet te sama miasta, w Warszawie za 1 m.kw. takiego lokum należy zapłacić niemal 14 000 zł, a więc o prawie 2000 zł więcej niż w przypadku mieszkań o metrażu wahającym się między 35 a 60 m.kw. Kraków ponownie plasuje się za stolicą Polski. Tam cena za 1 m.kw. mniejszego mieszkania wynosi ok. 12 500 zł. Najtaniej w zestawieniu wypada znowu Olsztyn. Tam kwota ta wynosi średnio 7800 zł – a więc niemal połowę stawki, którą musimy zapłacić za 1 m.kw. w Warszawie.

Wszystkie te ceny mieszkań uległy większym procentowo wzrostom. I tak Warszawa zanotowała wzrost o prawie 13% względem poprzedniego roku i około 5,5% w ujęciu kwartalnym. Natomiast dla porównania cena za 1 m.kw. w Łodzi wzrosła w porównaniu do II kwartału b.r. zaledwie o 2,8%, natomiast w ujęciu rocznym już o ponad 11%. Rok rocznie najniższy wzrost w zestawieniu zanotowały zaś Gdańsk i Kraków – odpowiednio 9 i 9,1%.

(Dane za portalem Bankier.pl, opublikowane przez firmę Cenatorium, będącą jednym z najważniejszych źródeł dot. informacji na temat transakcji na rynkach nieruchomości w Polsce.)

Formularz Kontaktowy

Umów się z nami na spotkanie

Administratorem danych osobowych jest LOCUS s.c. z siedzibą przy Plac Trzech Krzyży 3, 00-535 Warszawa (“Administrator”), z którym można się skontaktować przez adres [email protected]czytaj więcej