Kredyty mieszkaniowe z większą dopłatą? Projekt trafił do sejmu

We wtorek 5 grudnia do polskiego sejmu trafił rządowy projekt nowelizacji ustawy dot. państwowego wsparcia kredytobiorców. Zmiany te dotyczą programu „Bezpieczny Kredyt 2%”, czyli dopłat do kredytów zaciągniętych celem zakupu mieszkania. Od 2024 roku kredyty mieszkaniowe będą mogły być dofinansowane przez państwo kwotą 1,8 mld złotych.

            Proponowane w rządowym projekcie zwiększenie środków pieniężnych jest znaczne. Mowa tu bowiem o wzroście wynoszącym niemal 900 mln zł w porównaniu do obecnej stawki.

Co należy zaznaczyć – wspomniane sumy są górnym limitem możliwego finansowania. Rządowy projekt przewiduje ponadto wahania się kwot w zależności od roku. I tak kredyty mieszkaniowe w 2024 roku rząd dofinansuje na wspomnianą kwotę 1,8 mld złotych. Natomiast już w roku 2025 suma ta może wynieść około 1,7 mld zł, a w roku 2026 wzrośnie do ponad 2,1 mld zł. Łącznie w latach 2024-2032 budżet państwa ma przeznaczyć na kredyty mieszkaniowe ponad 16 miliardów złotych. Stanowi to zatem wzrost o niemal 5 miliardów względem wcześniej przeznaczonej na ten cel sumy.

Sama dopłata zaś ma na celu zniwelowanie różnic między stałą stopą (opartą o średnie, pomniejszone o marżę oprocentowania kredytów o stałej stopie), a oprocentowaniem kredytu zgodnie ze stopą 2%. Finansowanie to przysługuje wnioskującym przez okres 10 lat spłaty. Natomiast maksymalna wysokość kredytu, który będzie podlegał rządowym dopłatom, wynosi 500 tys. złotych. Kwota ta jest nieco wyższa w przypadku małżeństw lub par z dzieckiem – mówimy wtedy o sumie 600 tys. złotych.

Idąc za przykładem opublikowanym na stronie rządowej, kredyt mieszkaniowy o wartości 550 tys. złotych, zaciągnięty na okres 30 lat przez małżeństwo z dzieckiem będzie oprocentowany na 8,46%. Spłata takiego kredytu przez pierwsze 10 lat w formie równych rat kapitałowo-odsetkowych wyniosłaby więc ok. 4213 złotych. Natomiast z dopłatą kwota ta będzie niższa o ponad 1000 zł. Co ważne – nowelizacja ustawy przewiduje również tryb ponownego uruchomienia programu w przypadku wyczerpania się środków w budżecie przed zastrzykiem nowej gotówki. Zmiany wejdą w życie od razu po ich przyjęciu przez parlament.

Formularz Kontaktowy

Umów się z nami na spotkanie

Administratorem danych osobowych jest LOCUS s.c. z siedzibą przy Plac Trzech Krzyży 3, 00-535 Warszawa (“Administrator”), z którym można się skontaktować przez adres [email protected]czytaj więcej