Ulga mieszkaniowa – jak można z niej skorzystać?
Pisaliśmy niedawno tekst o tym, w jakich przypadkach można sprzedać nabyte mieszkanie bez konieczności zapłaty podatku. Jedną z takich możliwości jest chociażby ulga mieszkaniowa. Kto może z niej skorzystać i na jakich zasadach?
Na sam początek warto zacząć od tego, czym w ogóle jest wspomniana ulga mieszkaniowa. Ulga mieszkaniowa jest niejako zwolnieniem z podatku, płaconego od przychodu z tytułu sprzedaży mieszkania, które pozostawało naszą własnością przez okres krótszy niż 5 lat. W takim przypadku, żeby móc ją uzyskać, należy powyższy przychód przeznaczyć na tzw. „inny cel mieszkaniowy”.
Czym natomiast jest ten „inny cel mieszkaniowy?” Może nim być zakup nowej nieruchomości lub gruntu pod jej budowę. Może nim być również spłata zaciągniętego kredytu mieszkaniowego czy remont lub renowacja innego lokalu mieszkalnego, będącego naszą własnością.
Na tym jednak możliwości się nie kończą. W ramach ulgi mieszkaniowej można również nabyć meble oraz sprzęt AGD. Muszą one jednak spełniać pewne wymagania. W przypadku mebli, ulgą objęte są takie, będące elementem zabudowy kuchennej lub trwale związane z danym lokalem. Do sprzętu AGD w tym zakresie wlicza się natomiast chociażby pralka, kuchenka elektryczna i gazowa czy lodówka. Zwolnienie z podatku można uzyskać również nawet na oświetlenie ścienne oraz sufitowe.
Należy jednak zaznaczyć, że nie w każdym przypadku możemy liczyć na skorzystanie ze wspomnianej ulgi. Nie obejmuje ona bowiem transakcji zakupu nieruchomości luksusowych oraz tych zlokalizowanych poza granicami Polski. Obowiązuje również górne ograniczenie kwotowe. Maksymalna stawki ulgi mieszkaniowej wynosi bowiem 100 000 złotych. Pewne niejasności związane są również z zakupem mieszkania, celem jego późniejszego wynajmowania – wówczas owe zwolnienie z podatku nie musi nas obejmować.
Jak natomiast wygląda to pod kątem formalnym? Chęć skorzystania z ulgi należy zaznaczyć podczas składania zeznania podatkowego. Wypełniając formularz PIT-39 trzeba przedłożyć urzędowi skarbowemu informacje oraz dokumenty dotyczące wysokości dochodu oraz przychodu uzyskanego na drodze sprzedaży nieruchomości. Razem z nimi należy dołączyć potwierdzenie przeznaczenia uzyskanego przychodu na wspomniany już „inny cel mieszkaniowy”.
Na jego realizację, korzystający z ulgi mieszkaniowej ma maksymalnie 3 lata, liczące od momentu jej przyznania.