Życie w Warszawie - gdzie mieszka się najlepiej w stolicy? - LOCUS Biuro nieruchomości – Warszawa

Życie w Warszawie – gdzie mieszka się najlepiej w stolicy?

19 marca 2024

Życie w Warszawie, stolicy i największym mieście Polski, ma z całą pewnością wiele plusów. Wystarczy wspomnieć chociażby o dobrze rozwiniętej infrastrukturze i bogatej ofercie handlowo-usługowej czy gastronomicznej. Gdzie jednak w stolicy mieszka się najlepiej? Na te pytania odpowiedziano w raporcie „Szczęśliwy dom. Dzielnica Różnorodnych Potrzeb” sporządzonym przez Otodom i firmę doradczą ThinkCo.

Autorzy wspomnianych badań sprawdzili przede wszystkim poziom zadowolenia mieszkańców miast z życia wewnątrz nich. I tak większość warszawiaków deklaruje usatysfakcjonowanie z faktu mieszkania w granicach stolicy. Dotyczy to bowiem około 60% mieszkańców Warszawy. Co jednak ciekawe – w niemal każdym przypadku mieszkańcy stolicy deklarują wyższy poziom zadowolenia z wyglądu i kondycji ich bezpośredniej okolicy, aniżeli stanu samego miasta.

Największe szczęście z faktu mieszkania w granicach Warszawy odczuwają mieszkańcy Żoliborza i Woli. W przypadku obu tych dzielnic odsetek ten wyniósł dokładnie 66%. O zaletach i korzyściach inwestycji w mieszkanie zarówno na Woli jak i Żoliborzu można przeczytać więcej TUTAJ oraz TUTAJ. Jak widać po wynikach badań, zdecydowanie warto jest rozpatrzyć właśnie te dwie lokalizacje pod kątem wyboru naszego warszawskiego domu.

Co decyduje o atrakcyjności danej dzielnicy w oczach jej mieszkańców? Według danych z raportu najważniejsze elementy są związane ze stopniem rozwoju infrastruktury. I tak niemal 40% ankietowanych wskazało gęstość siatki połączeń komunikacji miejskiej oraz warunki dojazdu z dzielnicy do centrum i na odwrót jako najważniejszy czynnik wpływający na zadowolenie z mieszkania w danym miejscu. Resztę miejsc na podium zajęły kwestie dostępności sklepów (wskazane przez 36% respondentów) oraz dostępu do rozrywki i kultury (wskazane przez 34% odpowiadających)

Jeśli zaś chodzi o aspekty, które niekorzystnie wpływają na życie w Warszawie, to wśród nich zdecydowanie przodują jego koszty, wskazane przez 54% mieszkańców stolicy.

Najwięcej osób (aż 70%) deklaruje zadowolenie ze swojej najbliższej okolicy w Wilanowie. Ankietowani wskazywali najczęściej na wysoki poziom bezpieczeństwa dzielnicy, jej czystość oraz łatwość dostępu do wysokiej klasy opieki medycznej.

Pełną treść raportu sporządzonego przez Otodom oraz firmę doradczą ThinkCo można znaleźć TUTAJ.